Leina sestrica Ema ima lepe, dolge lase. Kljub temu, da si jih za nič na svetu ne bi postrigla. ji česanje las ni ravno najljubše jutranje opravilo.

"Ema, počeši si prosim lase, čez deset minut gremo", ji reče mamica. Brat Martin pa jo malo poheca: "No, gospodična, vam prinesemo glavnik iz slonovine, da se boste lahko uredili?" Ema se mu malo namuzne, nato pa si le začne česati lase.

"Kaj pa je slonovina", vpraša Lea mamico. "To je slonova kost, iz katere izdelujejo zelo dragocene in posebno lepe izdelke, tako dragocene, da so sloni skoraj izumrli, ker so jih divji lovci lovili zaradi njihovih oklov", Leirazloži mamica.

"Slonovina je nekaj tako lepega, izredno lepega, da celo Marijo imenujemo Stolp slonokosteni", nadaljuje mamica, saj ve, kako zelo si Lea želi zapomniti Marijina imena. "S tem, ko Mariji rečemo Stolp slonokosteni, hočemo povedati, da Marijine lepote ne presega nič in nihče. Ona je najlepša izmed vseh žena. Pa ne zato, ker bi se lepotičila, ampak zato, ker je bilo njeno srce edino tako čisto, da jo je Bog izbral, da postane Jezusova in naša nebeška mamica."

"O mamica, kako lepo si to povedala. Marija je res lepa, najlepša je," pritrdi Lea. "A vidiš mamica, kako je lepa na tej sliki, ki sem jo narisala prav zanjo!" "Res je lepa. Kaj če bi jo dali kar v naš molitveni kotiček?, predlaga mamica. "Ja, mamica, dajva." se takojstrinja Lea.

Današnji izziv

Marija je res lepa. Številni umetniki so jo upodabljali v želji, da bi kar najbolje pokazali njeno lepoto.

Danes doma in na spletu poišči različne podobe Marije. Opazuj, kako so jo upodobili umetniki, kiso jo slikali.

Odkrivaš lahko, kaj je njenim podobam skupnega: Kakšne so Marijine oči, njen pogled, njeni lasje, njena obleka?

Tudi ti danes naslikaj Marijino podobo. Nariši jo tako, kot si jo predstavljaš. Ob robovih lahko sliko okrasiš npr. z zelenjem, s cvetnimi listki in popki,

Ko boš sliko dokončal, jo položi v vaš molitveni kotiček, nato pa skupaj z družino zmoli molitev.

O Marija, tako čudovita si.
Vedno znova me spremljaš s
svojim ljubečim pogledom.
Tvoja ljubezen me vabi
v tvoj objem.
Z zaupanjem se
ti izročam v varstvo.
Bodi vedno z mano,
in me spremljaj na poti k Bogu.

Amen

 

Čas zame, za naju ... Deseti dan: Lepota ...

V današnjem šmarničnem branju je mala Lea odkrivala pomen imena Stolp slonokoščeni, kiskuša poudariti Marijino lepoto.

Številni umetniki so skušali upodobiti Marijino lepoto, poudariti njeno milino in nežnost. Marijina zunanja lepota, ki so si jo želeli upodobiti umetniki, je odsev njene notranje lepote. Ker je ta tako čudovita, je pravzaprav ni mogoče upodobiti v vsej polnosti. Lahko pa jo v teh upodobitvah začutimo preko njenega življenja, njenega "da", njene nežnosti, njene zvestobe, njene ljubezni do Jezusa in do Jožefa. V marsičem nam je Marija v navdih in obenem ideal. 

  • Kako je Marija navzoča v mojem življenju, v najinem zakonu?
  • Se trudim, da bi ji sledil v svojih odzivih v mojem odnosu s tistimi, ki so mi najbližji: do moža, žene, otrok,staršev, prijateljev?
  • V čem mi je njena drža v poseben izziv?

Le kje je lepše moliti kot v družini,
moliti z očetom k nebeškemu Očetu,
moliti z materjo k nebeški Materi,
zbrati in sestrami za brate in sestre sveta ...

Le kje je lepše delati kot v družini,
saj ti nikoli ni treba vsega storiti sam,
vedno lahko narediš kaj namesto drugega
in v družini lahko preživiš,
četudi ne moreš nič več narediti ...

Le kje je lepše jokati kot v družini,
kjer te vedno kdo objame z obljubo,
da bo bolje, in te pripravi do tega,
da se lahko nasmejiš že skozi solze ...

(iz pesmi p. Pavla Jakopa)