Lea si skupaj s prijateljico Moniko ogleduje, kateri rožni venček bi nocoj izbrala za večerno molitev. Ima jih veliko: velikega, lepega iz svetlih beloprozornih kroglic, ki ga je dobila pri svetem krstu, velikega rjavega iz lesenih kroglic in še enega velikega iz rdečih kroglic, ki dišijo in ga je blagoslovil sam papež. Poleg teh pa ima še tri majhne pisane rožne venčke, ki imajo samo toliko jagod, kolikor ima sama prstkov na obeh rokah skupaj. Eden ima rjave jagode, drugi je pisan, z rumenimi, zelenimi, modrimi in rdečimi jagodami, zadnjega pa ji je babica prinesla z romanja. Na njem je prav vsaka jagoda drugačna in na kratko pripoveduje celotno zgodbo Jezusovega življenja.

Ti mali rožni venčki ali desetke, kot jim pravita očka in mamica, so Leini najljubši, posebno tista dva, ki sta pisana. Čeprav je Lea majhna, že dolgo zna sama zmoliti desetko. "Najprej zmoliš očenaš, potem pa za vsako jagodo na rožnem venčku še po eno zdravamarijo", razloži Moniki. "Kako pa veš, kaj je treba povedati vmes, ko moliš zdravamarijo?", Leo vpraša Monika. "Ja, to pa mamica ali pa očka povesta", pove Lea. "To so skrivnosti veš," razlaga Lea Moniki. "Bova vprašali mamico, kako ve, kaj je treba povedati vmes", reče Moniki in skupaj gresta k Leini mamici, ki pripravlja večerjo.

Mami, a razložiš Moniki, o čem govorijo skrivnosti, ki jih ti poveš, ko molimo rožni venec," poprosi Lea mamico. "Vesta, to so Jezusove in Marijine skrivnosti. Ene govorijo o tem, kako je bilo, ko je bil Jezus še dojenček in otrok; druge, kako je Jezus ljudi učil o Bogu, tretje, kako je za nas daroval svoje življenje, četrte pa, kaj vse se je zgodilo potem, ko je Jezus vstal od mrtvih in odšel v nebesa,"razloži mamica.

"A ne, mami, tako se lahko z rožnim venčkom naučiš vse o Jezusu in Mariji na kratko, tudi če še ne znaš brati", doda k mamini razlagi še Lea. "Ja res, je," ji pritrdi mamica. "In obenem še Marijo razveseliš, saj je ona posebno vesela, če se k njej obračamo s to lepo molitvijo. In ne samo to. Marija je tudi Kraljica svetega rožnega venca.

"Tudi jaz bi imela rožni venček", reče Monika. "Na, imej kar mojega, tega lepega, pisanega", ji ponudi Lea. Moniki se oči kar zasvetijo in z veseljem sprejme Lein dar. 

Današnji izziv

Imaš tudi ti rožni venec? Se spomniš, kdo ti ga je podaril? Znaš moliti rožni venec? Če si že nekoliko pozabil, kako se moli to molitev, v priponki najdeš navodila, kako jo moliti.

Današnji večer namenite temu, da z družino zmolite eno desetko rožnega venca. V molitveni kotiček postavite Marijino podobo ali kip. Čez dan lahko naberete na travniku sveže rože in jih postavite v vazo k Marijini sliki ali kipu. Lahko prižgete tudi svečke.

Začnemo z znamenjem križa: V imenu Očeta in Sina in Svetega Duha. Amen.

Zapojemo prvo kitico pesmi Kraljica venca rožnega (če ne poznaš melodije te pesmi, jo najdeš v priponki).

Kraljica venca rožnega
naj celi svet ti hvalo da.
Je človek star že ali mlad,
naj rožni venec moli rad.

Najprej zmolimo očenaš, nato sledi: Zdrava Marija, milosti polna, Gospod je s teboj. Blagoslovljena si med ženami in blagoslovljen je sad tvojega telesa Jezus. Nato napovemo skrivnost (ki je od mrtvih vstal) in nadaljujemo: Sveta Marija, Mati Božja, prosi za nas grešnike, zdaj in ob naši smrtni uri. Amen. Nato zmolimo še devet zdravamarij. Nato pa desetko sklenemo s: Slava Očetu in Sinu in Svetemu Duhu. Kakor je bilo v začetku, tako zdaj in vselej in vekomaj. Amen.

Ob koncu molitve lahko zapojemo še kakšno Marijino pesem. 

Čas zame, za naju ... Sedemindvajseti dan: Pot do zaklada ...

Nekateri primerjajo rožni venec s starim zemljevidom, ki vodi do zaklada. Zemljevid ne izgubi vrednosti zaradi tega, ker je star. Tisto, kar je pri zemljevidu pomembno, je to, ali nas vodi do zaklada in kakšno vrednost ima ta zaklad. Rožni venec je mnogo ljudi pripeljal k zakladu miru, veselja, upanja in notranjega zadovoljstva. Rožni venec je molitev, ki resnično spreminja življenja. Molite rožni venec tudi kot družina? Naučite to lepo molitev svoje otroke. Videli boste, da bodo z veseljem prevzeli vodenje molitve.

Nekaj razlogov, zakaj molitirožni venec:

Notranji mir. V hitrem vsakodnevnem tempu in občasno kaotičnem življenju potrebujem nekaj, kar me umiri. Molitev rožnega venca mi daje notranji mir in možnost, da se za nekaj trenutkov distanciram od tega, kaj sem, kje sem in kaj delam. Vsakokrat je ta molitev drugačna izkušnja od prejšnje. Ne spreminja se rožni venec, ampak se spreminjam jaz. Spreminjajo se moja vprašanja, moje notranje bitke,skrbi, dvomi …

Razmišljanje o ključnih trenutkih Jezusovega življenja. Vsaka izmed dvajsetih skrivnosti rožnega venca ima pomembno sporočilo, ki ga lahko v molitvi premišljujem. Ugotovil bom, kaj pomenijo za moje življenje.

Moč skupnosti. Kadar smo zbrani skupaj, se lahko zgodijo velike reči. Skupna molitev rožnega venca deluje na nas same, na naše družine, širšo skupnost, narod.

Molitev za osebno rast. Na katerih osebnih področjih želim še zrasti? Preko molitve bolje spoznavam tudi sam sebe, postajam boljši prijatelj, starš, mož/žena, brat/sestra, hči/sin, boljši sodelavec, vodja … Rastem v sočutju do drugega in v zavedanju, da sem ljubljeni Božji otrok.

Notranje ozdravljenje. Vsakič, ko molim rožni venec, povabim Jezusa v svoje življenje. Pred Njega lahko položim vse svoje bolečine in Mu dovolim, da pozdravi moje rane.